Wiosenne kwiaty doniczkowe do domu

Wiosenne kwiaty doniczkowe do domu

Tej wiosny można hodować kwiaty we własnym domu. Jednak rośliny uprawiane w pojemnikach muszą być podlewane przez Ciebie. Aby uniknąć utraty roślin, warto zainwestować w konewkę z dzióbkiem w kształcie róży. Wylewki te spowalniają proces podlewania i są idealne dla roślin. Na doniczki do roślin można przerobić nawet zwykłe przedmioty domowego użytku. Świetnymi doniczkami dla roślin są kalosze z recyklingu, doniczki kominowe i konewki.

Rośliny, które kwitną wczesną wiosną

Wczesna wiosna to doskonały czas na sadzenie kolorowych kwiatów w ogrodzie. Wiele wcześnie kwitnących kwiatów przyciąga zapylacze i może rozjaśnić ogród. Jest wiele rodzajów kwiatów, które kwitną na początku sezonu, można więc posadzić kilka z nich, aby uzyskać kolor wczesnej wiosny. Do kwiatów, które warto zasadzić wczesną wiosną, należą m.in. piskorz świński, brunnera sercowata, irys grzebieniasty, bodziszek, sasanka, krwawnik i wiele innych.

Krokusy należą do najpopularniejszych wczesnowiosennych roślin kwitnących w ogrodach przydomowych. Można je sadzić w doniczkach lub wiszących koszach, ale najlepiej wyglądają przepychane przez trawnik. Kwiaty krokusów są uważane za kwintesencję symbolu wiosny. Oprócz tego, że krokusy kwitną wczesną wiosną, świetnie wyglądają także jako rośliny domowe. Te kwitnące rośliny mają wiele odcieni żółci i są klasyczną rośliną wczesnowiosenną.

Słodki groszek może być trudny w uprawie, ale jest wart wysiłku. Kwiaty są jasne i często pachnące. Rośliny te wymagają osłoniętego miejsca w ogrodzie i powinny być sadzone, gdy tylko gleba wyschnie. Należy je sadzić na stabilnych podporach, ponieważ ich kiełkowanie trwa dłużej. Jeśli nie widziałeś groszku w naturze, możesz go kupić w Internecie.

Kolejnym faworytem wśród roślin kwitnących wczesną wiosną są ciemierniki. Wymagają niewiele światła i kwitną przez osiem do dziesięciu tygodni. Są też bardzo popularnym prezentem. Serduszka to bylina, która może rosnąć w zacienionym miejscu w Ameryce Północnej. Kwiaty te są pięknym dodatkiem do ogrodu i dodadzą koloru każdej przestrzeni. Jeśli więc szukasz roślin kwitnących wczesną wiosną do ogrodów przydomowych, ciemierniki są doskonałym wyborem.

Rośliny, które dobrze rozwijają się w półcieniu

W większości ogrodów znajdują się miejsca, które są częściowo zacienione, zazwyczaj od trzech do sześciu godzin słońca dziennie. W zależności od klimatu, miejsca te będą różnić się dostępnością i stopniem zacienienia. Rośliny, które dobrze rozwijają się w półcieniu, zazwyczaj tolerują zarówno pełne słońce, jak i cień o różnych porach dnia, na przykład wczesne poranne lub południowe słońce. Późne popołudniowe słońce może być palące dla roślin, na przykład dla pąków kwiatowych kamelii.

Należący do rodziny jaskierkowatych zimowy kosaciec rozwija się w półcieniu i kwitnie od połowy do końca wiosny. Ta niska bylina jest łatwa w uprawie i lubi wilgotną glebę. Posadzenie kilku roślin w grupach pozwoli stworzyć kolorową matę z kwiatów. Aby uzyskać bardziej egzotyczny wygląd, należy posadzić duże grupy niebieskich odmian tej samej rośliny. Kilka dni po posadzeniu można zebrać całą roślinę, co sprawia, że jest to idealna roślina do uprawy w półcieniu.

Liście niektórych warzyw więdną w pełnym słońcu, dlatego trzymanie ich z dala od południowego słońca pomaga im zachować zdrowie. Niektóre rośliny, takie jak jarmuż, dobrze radzą sobie w półcieniu. Warto uprawiać te warzywa w doniczkach lub innych ruchomych miejscach w ogrodzie, aby uniknąć pogorszenia ich walorów smakowych. Są one także doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz uprawiać wiele różnych warzyw i owoców.

Inną wspaniałą rośliną do częściowo zacienionych miejsc jest korydalis, lubiąca cień bylina, która kwitnie wiosną. Jest to bylina niewymagająca i preferująca wilgotną glebę. Niebiesko-fioletowy korydalis najlepiej rośnie w miejscach częściowo zacienionych. Rośliny te można sadzić w doniczkach i są one łatwe w utrzymaniu. Jeśli zdecydujesz się na uprawę w doniczkach, będą wymagały regularnego podlewania, ale gdy już się zadomowią, będą kwitły przez kilka tygodni.

Rośliny, które tolerują mróz

Jeśli chcesz mieć piękne kwiaty doniczkowe na wiosnę, istnieje wiele różnych rodzajów roślin, które tolerują niewielki mróz. Rośliny, które nie są mrozoodporne, mogą zostać zabite lub poważnie uszkodzone przez późnowiosenne przymrozki. Dotyczy to zwłaszcza roślin rosnących wiosną, gdy dopiero zaczynają się odradzać. Rośliny, które nie znoszą mrozu, zostaną poważnie uszkodzone.

Wybierając najlepsze rośliny do uprawy w doniczkach na wiosnę, należy najpierw sprawdzić stopień ich mrozoodporności. Rośliny, które są odporne, mają oznaczenie strefy USDA. Im wyższa jest ta liczba, tym cieplejszy jest dany obszar. Rośliny z niższymi numerami są bardziej narażone na przemarzanie. Rośliny te zniosą niewielki mróz, ale zostaną poważnie uszkodzone lub zabite, jeśli mróz uszkodzi ich korzenie.

Należy wybrać byliny lub rośliny jednoroczne, które przetrwają niewielki mróz. W wiosennych donicach warto rozważyć zastosowanie mieszanki roślin jednorocznych i bylin. Akwilegie są doskonałym wyborem, ponieważ same się rozsiewają. Jesienią warto zainwestować w nasiona, aby przyszłej wiosny mieć kwiaty doniczkowe. Rośliny, które są odporne na częściowe zacienienie, to tiarella, roślina leśna, która dobrze radzi sobie w półcieniu lub pełnym cieniu. Rośliny te mają piękne ulistnienie, a późną wiosną puszyste kłosy kwiatów dodają im wysokości.

W chłodnym klimacie sadzenie kwitnących latem roślin jednorocznych jest zbyt wczesne. Z sadzeniem należy poczekać do daty ostatnich przymrozków. Choć może się to wydawać długim oczekiwaniem, wiosnę można rozweselić roślinami, które tolerują chłód. Takie rośliny będą kwitły jeszcze przez całe lato. Jeśli więc szukasz kwiatów doniczkowych, które przetrwają do końca lata, rozważ ich posadzenie.

Rośliny, które kwitną w pełnym słońcu

Istnieje wiele roślin, które dobrze rozwijają się w pełnym słońcu, w tym letnie lucerny, lantana i mandevilla vines. Są to rośliny o efektownym ulistnieniu i żywych kwiatach, odporne na suszę i upały. Są odporne na suszę i upały. Mają też szeroką gamę kolorów – od białego po różowy. Wiosenne kwiaty doniczkowe, które kwitną w pełnym słońcu, stanowią ciekawostkę sezonową i dostarczają nektaru pszczołom, motylom i innym zapylaczom.

W przypadku pojemników całkowicie nasłonecznionych można rozważyć uprawę celozji, która słynie z niesamowitych kwiatów. Ta roślina, powszechnie znana jako kruszczyk srebrzysty, kwitnie przez osiem do dziesięciu tygodni. Liście są jadalne i zbiera się je do różnych potraw. Większość roślin potrzebuje pełnego słońca, ale niektóre wymagają przefiltrowanego światła i popołudniowego cienia. Do ogrodów pojemnikowych w pełnym słońcu najlepiej wybrać rośliny, które wytrzymają takie warunki.

Innym doskonałym wyborem do pojemników w pełnym słońcu są słoneczniki, które dorastają do sześciu stóp wysokości i mają piękne żółte kwiaty. Słoneczniki są doskonałymi towarzyszami dla roślin jednorocznych i wieloletnich i mogą nadać kolor każdemu ogrodowi. Słoneczniki preferują miejsca całkowicie nasłonecznione, ale dobrze sprawdzają się także na obwódkach i w ogrodach działkowych. Można je nawet ubarwić, sadząc w donicy w kształcie beczki po whiskey.

Wybierając rośliny doniczkowe do pojemników w pełnym słońcu, należy pamiętać o tym, aby wybrać te, które będą dobrze rosły w określonych warunkach. Należy wybierać rośliny rodzime, które są dobrze przystosowane do klimatu i lokalizacji. Na ogół mają one takie same warunki wzrostu. Jeśli kwiaty doniczkowe mają kwitnąć w pełnym słońcu, warto rozważyć także byliny. Ułatwi to pielęgnację roślin i pozwoli zachować ich piękny wygląd.

Rośliny, które wymagają dobrego drenażu

Zanim kupisz roślinę, upewnij się, że ma ona odpowiednie wymagania dotyczące drenażu dla danego obszaru. Jeśli mieszkasz w klimacie, w którym nie można sadzić roślin doniczkowych na zewnątrz, muszą one mieć dobry drenaż, aby przetrwać. Rośliny o słabym drenażu zginą. Prostym sposobem rozwiązania tego problemu jest zrobienie za pomocą młotka i gwoździa kilku otworów w dnie doniczki. Można także użyć gwoździa do zrobienia otworów w wewnętrznej doniczce.

Jeśli sadzisz kwiaty w pojemnikach, rozważ wybór roślin rabatowych i jednorocznych. Zaletą roślin rabatowych jest to, że kwitną one przez cały sezon, w przeciwieństwie do innych roślin kwitnących, które więdną po kilku tygodniach. Ponadto należy starannie dobierać rośliny do warunków przestrzennych, na przykład takie, które rozwijają się w warunkach słabego oświetlenia. Oprócz szukania roślin o odpowiednich wymaganiach dotyczących światła, drenażu i temperatury, należy także wziąć pod uwagę rodzaj pojemnika, w którym zostaną umieszczone. Na przykład czerwone pelargonie idealnie nadają się na słoneczny ganek, a petunie powłóczyste i różowe niecierpki to dobry wybór na ganek zacieniony.

Jeśli chcesz posadzić roślinę w pomieszczeniu, powinieneś pomyśleć o mrozoodpornym pojemniku z otworami odpływowymi w dnie. Doniczka powinna być wykonana z materiału odpornego na niskie temperatury i wykonana z wytrzymałego plastiku lub kamienia. Ceramika szkliwiona również jest odporna na niskie temperatury. Jeśli chodzi o glebę, należy używać specjalnie przygotowanej ziemi doniczkowej. Odpowiednia mieszanka ziemi ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu roślin w pojemnikach. Należy także zaprzestać stosowania nawozów rozpuszczalnych w wodzie na sześć do ośmiu tygodni przed pierwszym mrozem, ponieważ mogą one zabić delikatne nowe przyrosty.

Exit mobile version