Zasadzenie kwiatów doniczkowych na tarasie może być zabawnym i łatwym sposobem na udekorowanie przestrzeni na zewnątrz. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać je żywe i zdrowe. Należy zapewnić odpowiednią ilość wody, drenaż i ochronę przed nocnymi przymrozkami. Można nawet wybrać rośliny, które są łatwe w utrzymaniu i uprawie. Poniżej przedstawiono kilka najlepszych odmian roślin, które warto wybrać na taras. Smacznego! Oto kilka wskazówek, jak uprawiać piękne kwiaty doniczkowe na tarasie.
Rośliny, które dobrze się czują w doniczkach
Wiele warzyw i ziół dobrze radzi sobie w doniczkach. Do doniczek nadają się odmiany sałaty, pomidorki koktajlowe i papryka. Bajkowe bakłażany mają małe, pasiaste owoce, a delikatne zioła również dobrze radzą sobie w doniczkach. Rośliny owocowe, takie jak pomidory i ogórki, wymagają dużych donic, ponieważ ich korzenie mogą rozrastać się w niekontrolowany sposób, jeśli nie są odpowiednio osuszone. Ponadto duże donice są lepsze dla pomidorów niż małe.
Wiele kamelii preferuje donice. Choć kamelie są notorycznie wybuchowe, mają piękne zimowe kwiaty i można je trzymać w doniczce przez wiele lat. Ich zapotrzebowanie na wodę zależy od odmiany, ale generalnie najlepiej radzą sobie w półcieniu. Kamelie sasanqua potrzebują pełnego słońca, natomiast kamelie japonica – półcienia.
Przy wyborze doniczek należy zwrócić uwagę na to, aby gleba była kwaśna i obojętna. Mech torfowiec kanadyjski ma pH w zakresie od 3,0 do 4,5. Jest on zbyt kwaśny dla drzewka pieniężnego, które nie znosi stojącej wody i preferuje porowate, półporowate doniczki. Odrobina nawozu co tydzień zrobi dużą różnicę. Można też zamrozić lub zapakować do puszki resztki roślin do wykorzystania w przyszłości.
Innym rozwiązaniem w ogrodnictwie doniczkowym jest sadzenie owoców. Drzewa owocowe, które można przycinać, doskonale nadają się na balkony, ponieważ skupiają owoce na niewielkiej powierzchni. Można je także przyuczyć do uprawy w ścianie, ponieważ korzenie tych roślin są krótsze. Jabłonie, śliwy i grusze wymagają mniejszych podkładek. Drzewa damsonowe i gajowe doskonale nadają się do uprawy w donicach. Dla ogórków idealnym rozwiązaniem jest pnącze. Pnącza zapewniają pionową przestrzeń, a kwiaty przyciągają ptaki i pszczoły.
Inną rośliną, która dobrze sprawdza się w doniczkach, jest morela. Dostępnych jest wiele odmian, w tym morele karłowe, które przycina się tak, aby pasowały do doniczki. Morele wymagają słonecznego stanowiska z wilgotną glebą. Należy je zbierać, gdy owoce są żółte i jędrne. Jeśli wybierzesz tę roślinę, będziesz mógł cieszyć się długim sezonem pysznych owoców. Przygotuj się więc na słodką niespodziankę!
Rośliny, które wymagają drenażu
Jeśli masz taras lub balkon, możesz uprawiać kwiaty w doniczkach. Prostym i łatwym w pielęgnacji kwiatem jest petunia, która nada Twojemu tarasowi lub balkonowi kolor i strukturę. Petunie są roślinami wieloletnimi i można je zmieniać, kiedy tylko zechcesz. Pamiętaj tylko, aby wybrać miejsce, które będzie miało odpowiednią ilość słońca i wystarczającą ilość światła. Niezbędna jest także odpowiednia ilość wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszka się w klimacie o skrajnych temperaturach.
Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest upewnienie się, że używana donica ma w dnie otwory drenażowe. Otwór drenażowy umożliwia swobodny przepływ wody, a także pomaga korzeniom zdrowo rosnąć. Jeśli kwiaty doniczkowe nie mają otworów drenażowych, można stworzyć własny system drenażowy, umieszczając dwa pojemniki obok siebie. Do tego celu potrzebne będą dwie doniczki o różnych rozmiarach. W jednej z nich umieścisz roślinę w małej doniczce, a w drugiej – w większym pojemniku.
Jeśli masz mało miejsca, możesz także zdecydować się na ogrodnictwo wertykalne. Jeśli dysponujesz ograniczoną powierzchnią, możesz zdecydować się na rośliny, które kaskadowo spływają po ścianie budynku, np. figowiec (Ficus repens). Roślina ta pięknie pokryje ceglane i betonowe ściany. Innymi atrakcyjnymi pnączami są Thunbergia, bugenwilla i passiflora. Do ekspozycji pięknych kwiatów można nawet wykorzystać wiszące kosze.
Osoby początkujące w ogrodnictwie mogą zacząć od roślin łatwych w utrzymaniu, takich jak werbena lub alpina. Te dwie ostatnie wymagają średniej ilości wody, ale dobrze rozwijają się w bezpośrednim świetle słonecznym i potrzebują co najmniej czterech do sześciu godzin słońca każdego dnia. Te, które potrzebują więcej słońca, powinny być sadzone w donicach z dobrym drenażem. Jeśli nie chcesz używać doniczek wykonanych z terakoty, możesz kupić pojemniki z tworzywa sztucznego.
Rośliny wymagające ochrony przed nocnymi przymrozkami
Aby zabezpieczyć rośliny wymagające ochrony przed nocnymi przymrozkami na tarasie, należy zastosować polietylenowe osłony rzędów. Płachta ochronna powinna być całkowicie czysta przed użyciem, najlepiej bardziej sucha niż rośliny. Przed nałożeniem na rośliny osłony z folii polietylenowej należy je lekko podlać. Gdy temperatura zaczyna rosnąć, należy zdjąć polietylenowe osłony rzędów. Roślin nie należy umieszczać pod osłoną w środku dnia.
Istnieje wiele sposobów ochrony roślin przed nocnymi przymrozkami. Jeśli rośliny są półtwarde, należy je chronić przed nocnymi przymrozkami. Warzywa mogą jednak wymagać większej ochrony. Do ochrony roślin można wykorzystać na przykład prześcieradło lub obrus, które już mamy w domu. Należy tylko pamiętać, aby przechowywać je w miejscu niedostępnym dla szkodników. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony warto wbić w ziemię paliki. Na te paliki należy nawinąć tkaninę. Przykrycie należy zdjąć do południa.
Jako materiału izolacyjnego można użyć nie tylko wiadra, ale także odwróconego wiadra lub doniczki. Pamiętaj, aby umieścić wiadro przed spadkiem temperatury. Cegła lub inny przedmiot umieszczony na wierzchu pomoże utrzymać wiadro na miejscu. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony można też użyć luźnej ściółki. Powyższe techniki można stosować do ochrony roślin przed nocnymi przymrozkami na tarasie.
Choć termometr nie wskazuje temperatury poniżej zera, temperatura spada poniżej 32 stopni Celsjusza i powoduje silne zamarzanie. Szkody mogą być poważne, a nawet doprowadzić do śmierci rośliny. W pogodne noce temperatura jest niższa, ale można też chronić rośliny przed nocnymi przymrozkami, chroniąc je przed wychładzającym wiatrem. Tak więc, choć nocne przymrozki są nieuniknione, nie są końcem świata. Jeśli obawiasz się zimy, ochrona roślin jest koniecznością.
Aby chronić rośliny przed nocnymi przymrozkami, należy uważnie obserwować pogodę. Pierwsze przymrozki w sezonie wystąpią najprawdopodobniej w pogodną noc. Należy uważać na wczesnowiosenne przymrozki i odpowiednio się do nich przygotować. Jeśli mróz już dosięgnął rośliny, poczekaj na naturalną odwilż, zanim zastosujesz dodatkowe zabezpieczenia. Zawsze jednak lepiej jest poczekać, aż temperatura podłoża osiągnie temperaturę docelową.
Rośliny, które są łatwe w uprawie
Kwitnące krzewy i drzewa mogą wzbogacić ogród tarasowy. Można dodać małe drzewa i krzewy rosnące w cieniu lub wybrać pnącza, które rosną w pełnym słońcu. Najłatwiejszymi w uprawie roślinami do kwiatów doniczkowych na tarasie są kamelie, rododendrony i klony japońskie. W donicach na tarasie można też posadzić powojniki, oleandry i wirginie.
Hibiskus to roślina wieloletnia, która rośnie w pojemnikach i stanowi elegancki dodatek do każdego ogrodu balkonowego. Hibiskus może być zimowany w pomieszczeniach, a do kwitnienia potrzebuje jasnego światła słonecznego. Torenia to zwisający kwiat jednoroczny, który przyciąga kolibry. Łatwe w uprawie są róże, w tym róże miniaturowe i krzewy. Rozkwitają w doniczkach i potrzebują sześciu godzin słońca dziennie.
Przed posadzeniem roślin należy zmierzyć przestrzeń, w której planuje się umieścić rośliny doniczkowe. Zdecyduj, czy chcesz, aby kwiaty rosły w doniczkach na balkonie czy na blacie. Wybierz rośliny, które będą pięknie wyglądać, a jednocześnie będą łatwe w utrzymaniu. Dobrym sposobem na wybór pojemników na kwiaty doniczkowe jest szukanie pojemników, które są trwałe i będą służyć przez kilka lat. Ponadto upewnij się, że pojemnik będzie odpowiedni dla wybranego przez Ciebie zbiornika, ponieważ rośliny doniczkowe wymagają stałego dopływu wody.
Wybieraj kwiaty, które kwitną w różnych porach roku. Rośliny takie jak amorki i bratki mają szeroką gamę kolorów i doskonale nadają się na tarasy. Bratki dobrze rosną w strefie siódmej i wyższej i wymagają pełnego nasłonecznienia. Jeśli nie chcesz ich podlewać, wybierz byliny, które kwitną w półcieniu. Rośliny te nie będą dobrze rosły w pełnym słońcu, dlatego należy sadzić je w miejscach zacienionych.