Kwiaty doniczkowe na ogród

Kwiaty doniczkowe na ogród

Niedrogie donice to najlepszy sposób na dodanie żywych kolorów do każdego ogrodu lub ganku. Wykorzystaj donice takie jak ‘Pajama Party’ do stworzenia mini-ogrodu na patio lub ganku. Można też wykorzystać niecierpki słoneczne ‘Compact Hot Coral’ (Impatiens sp.) do stworzenia tropikalnego ogrodu na mniejszej przestrzeni. Zacznij od posadzenia jasnych cynii i kwiatów ‘Filler’. Niebieskie kalibrachoas i purpurowe werbeny to doskonałe pojemniki dla tego obszaru. Kupując donice z tworzywa sztucznego, można je łatwo przenosić i są odporne na warunki atmosferyczne. Zgrupowanie doniczek razem tworzy atmosferę miniogrodu, która jest zarówno atrakcyjna, jak i praktyczna. Umieszczone obok siebie cynie intensyfikują kolor.

Koleus ‘Rustic Orange’ (Solenostemon scutellarioides)

Coleus ‘Rustic Orange’ ma wiosną atrakcyjne ząbkowane liście, które jesienią stają się miedzianobrązowe. Liście są szarozielone z żółtozielonymi brzegami i są dobrze przystosowane do środowiska miejskiego. Rośliny rosną w szerokim zakresie warunków glebowych i są tolerancyjne na zanieczyszczenia miejskie. Rośliny powinny być przykryte grubą warstwą ściółki, aby zachować wilgoć. Coleus jest łatwy do rozmnażania przez sadzonki pędowe, choć niektóre odmiany ograniczają się do rozmnażania przez nasiona.

Coleus ‘Rustic Orange’ jest łatwy w uprawie z nasion. Nasiona należy wysiewać wczesną wiosną i uprawiać na tacce propagatorskiej. Należy wymieszać z nasionami odrobinę drobnego piasku, aby zapewnić równomierne rozłożenie siewek. Następnie należy przykryć nasiona cienką warstwą kompostu. Umieścić tacę propagatorową pod szklanką lub pokrywą. Kiełkowanie może nastąpić w ciągu dwóch tygodni.

Koleus ‘Rustic Orange’ jest byliną wytwarzającą drobne, białe lub niebieskie kwiaty. Kwiaty są tak nieznaczne, że ludzie często obcinają je, aby zachować roślinę. Liście tej rośliny mają kolor miedzianobrązowy z charakterystycznym kremowym brzegiem i nutą purpury. Roślina jest niewysoka i najlepiej wygląda na tle obwódki lub w doniczce.

Jeśli szukasz wyjątkowej rośliny do swojego ogrodu, rozważ uprawę coleo ‘Rustic Orange’ w słonecznym oknie. Aby uzyskać jeszcze lepsze nasłonecznienie, należy umieścić coleus na parapecie. Rośliny najlepiej czują się w temperaturze od 55 do 70 stopni Fahrenheita. Roślina preferuje dobrze zdrenowaną glebę, która powinna być utrzymywana w stanie równomiernie wilgotnym. Należy unikać nadmiernego podlewania, ponieważ może to powodować gnicie.

Compact Hot Coral

Impatiens sp. ‘Compact Hot Coral’ Sunpatiens to zwarty, obficie kwitnący jednoroczny o efektownych, dużych kwiatach. Ulistnienie jest ciemnozielone z brązowymi spodami, liście mają długość 2-4 cali. Jest to roślina niewymagająca, która będzie kwitła przez całe lato, zwłaszcza w pełnym słońcu.

Impatiens sp to piękna, niewymagająca w utrzymaniu bylina o delikatnych, pomarańczoworóżowych kwiatach. Ta niewymagająca roślina nie wymaga obcinania główek. Ma bogate, ciemnozielone ulistnienie, dzięki czemu stanowi atrakcyjny element krajobrazu. Pomimo niewielkich wymagań pielęgnacyjnych, w gorącym klimacie wymaga obfitego podlewania.

Słonecznik ‘Compact Hot Coral’ to doskonały wybór do miejsc o umiarkowanej wilgotności i gorących, wilgotnych warunkach. Jej zwarty pokrój sprawia, że jest idealna na rabaty, do donic i wiszących koszy, dobrze rośnie też w półcieniu. Dobrze rośnie w półcieniu. Jeśli to możliwe, należy sadzić ją na podwyższeniu, aby zapewnić dobry drenaż i wilgoć. Sunpatiens najlepiej sadzić 2-3 cale nad poziomem gleby.

Odmiana ‘Compact Hot Coral’ jest łatwa w uprawie z sadzonek i nadaje się do sprzedaży. W przypadku zakupu sadzonek w szkółce roślin należy pamiętać o ich przynajmniej jednokrotnym przesadzeniu. Sadzonki będą zgodne z rośliną macierzystą. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku mieszańców Sunpatiens, ponieważ nasiona mieszańców nie są zgodne z rośliną macierzystą.

Odmiana ‘Compact Hot Coral’ może być uprawiana w pełnym słońcu lub półcieniu. Są tolerancyjne w pełnym słońcu, ale nie tolerują stojącej wody. Tolerują szeroki zakres rodzajów gleby i poziomów pH, doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach i na rabatach. Impatiens sp. ‘Compact Hot Coral’ SunPatiens (Impatiens sp.)

Kwiaty w kształcie wahaczy ‘Yellow Moon

Kwiaty wiciowe ‘Yellow Moon’ osiągają wysokość do 8 cm. Pomimo niezwykłej nazwy, rośliny te nie są odporne na zimno i zimą powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli jednak uda się je znaleźć na zewnątrz, stanowią uroczy dodatek do ogrodu w półcieniu. Kwiaty wiciokrzewu nie są odporne na zimno, ale mogą być uprawiane na zewnątrz jako rośliny jednoroczne.

Aby wyhodować w ogrodzie wawrzynki ‘Yellow Moon’, należy je wysadzić do gruntu na kilka tygodni przed ociepleniem gleby. Rośliny te można kupić w centrach ogrodniczych jako małe rośliny rabatowe. Następnie, po ostatnich przymrozkach, można wysiać nasiona bezpośrednio na rabatę kwiatową. Należy pamiętać, że do wykiełkowania kwiaty wiciokrzewu potrzebują światła, dlatego nasiona należy wysiewać bardzo lekko w glebie.

‘Yellow Moon’ to nisko rosnąca, krzaczasta roślina jednoroczna z rodzaju Torenia, o jaskrawożółtych kwiatach z głęboko purpurową gardzielą. Ma drobne liście i może być uprawiana w pojemnikach i wiszących koszach. Najlepiej rośnie w półcieniu lub pełnym słońcu. Odmiana ‘Yellow Moon’ wymaga wilgotnej gleby i dobrze rośnie w ciepłych warunkach. Żółte kwiaty odmiany ‘Yellow Moon’ mają charakterystyczny zapach i wyglądają olśniewająco.

Kwiaty wiciowe odmiany ‘Yellow Moon’ są nie tylko ładne, ale także funkcjonalne. Zapewniają piękne ulistnienie w ogrodzie i są odporne na gorące lato. Ponadto obficie kwitną. Doskonale nadają się do zacienionych zakątków ogrodu. Roślina może osiągać wysokość do 6 cm. Aby zachować wygląd małego krzewu, można przycinać nowe przyrosty.

Papirus karłowy ‘Baby Tut’

Baby Tut to bardzo popularny papirus karłowy do ogrodu. Jest to nagradzany wybór dla tych, którzy uwielbiają wygląd papirusów, ale nie chcą inwestować w drzewo. Papirusy to łatwe w pielęgnacji, odporne na suszę rośliny, które można uprawiać w ogrodzie, jeśli tylko zastosuje się kilka prostych wskazówek.

Baby Tut” to niewymagająca roślina o liściach przypominających wiązki zielonych fajerwerków. Dobrze radzi sobie w glebie wilgotnej, ale szybko przesychającej, oraz na stanowiskach od półcienistych do słonecznych. Podobnie jak ‘King Tut’, roślina ta może przetrwać na torfowiskach. Jest to doskonała roślina do ogrodów wodnych i krajobrazów.

Mimo że roślina ta jest odporna na suszę, do wzrostu potrzebuje stałej wilgotności. Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, Baby Tut może tolerować stojącą wodę, ale musisz codziennie sprawdzać, czy jest wilgotna. Ponadto najlepiej uprawiać ją w pojemnikach z otworami drenażowymi. Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, należy utrzymywać pojemnik w stanie wilgotnym. W nieszkliwionej glinie rośliny powinny być rozstawione w odległości od 14 do 20 cali.

Gdy papirus karłowy ‘Baby Tut’ rośnie w doniczce, może rosnąć na zwykłej rabacie ogrodowej. Preferuje glebę wilgotną, ale po zadomowieniu się toleruje warunki suche. Papirus karłowy ‘Baby Tut’ jest rośliną zimozieloną, która dobrze rośnie w półcieniu. Jednak w chłodniejszym klimacie należy traktować go jako roślinę jednoroczną i usuwać, gdy liście zbrązowieją. W cieplejszym klimacie może być uznawany za bylinę.

Pnącze słodkich ziemniaków ‘Elephant’s ear

Elephant’s ears można uprawiać w ogrodzie jako roślinę masową lub jako okaz. Można ją uprawiać w dużym pojemniku lub w doniczce zanurzonej w wodzie. Winorośl ta dobrze radzi sobie w dobrze zdrenowanej glebie, ale lubi wilgotną, organiczną glebę. W okresie wegetacji potrzebuje około 1 cala wody tygodniowo.

Roślinę tę można wykorzystać do stworzenia żywego tła w ogrodzie. Ta roślina ma srebrne liście i jest bardziej wyrafinowana niż dziewanna. Jej srebrne liście odbijają się echem od szarości szarej ceramiki, dlatego jest doskonałym dodatkiem do ogrodu. Dobrze wygląda także w towarzystwie zardzewiałych rowerów, ponurych popiersi i pełnych kwiatów wagonów.

Słodkie pnącze ziemniaczane ‘Elephant’s ear’ można uprawiać w pomieszczeniach, ale należy to zrobić wczesną wiosną, przed spadkiem temperatur. Można ją uprawiać z sadzonek, ale nie kwitnie ona niezawodnie. Aby zwiększyć szanse na wyhodowanie pnącza słodkich ziemniaków, można wcześniej namoczyć nasiona w wodzie. Wypełnij tacę do rozsad lekką mieszanką bezglebową i posadź nasiona w odległości około trzech cali od siebie. Po wykiełkowaniu siewki należy lekko przykryć mieszanką startową. Przenieś tacę do nasłonecznionego okna lub lampy do uprawy.

Wybierając słodkie pnącze ziemniaczane ‘Elephant’ do ogrodu, należy zwrócić uwagę na podatność odmiany na choroby grzybowe. Choroby te są zwykle powodowane przez obecność grzybów w glebie, a żółknięcie liści może wskazywać na infekcję grzybiczą. Oprócz zgnilizny liści pnącza słodkich ziemniaków są podatne na żółknięcie liści, co jest oznaką zgnilizny korzeni lub infekcji grzybowej. Na szczęście grzyby te można łatwo zwalczać.

Exit mobile version