Rośliny doniczkowe to często namiastka ogrodu stworzonego w mieszkaniu. Często w donice ogrodowe sadzi się też rośliny, które dzięki takiej uprawie są lepiej wyeksponowane i łatwiejsze w pielęgnacji. Jednak prosta z pozoru hodowla potrafi przysporzyć wiele problemów i rodzi kolejne pytania, na które nie zawsze łatwo jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Hodowcy zastanawiają się jakie podłoże wybrać oraz jaki materiał, z którego wykonane są doniczki, będzie najlepszy dla ich roślin. W sklepach dostępne są niedrogie donice plastikowe oraz dużo bardziej estetyczne donice ceramiczne. Którymi z nich warto się zainteresować?
Jak wybrać najlepsze donice ogrodowe?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie doniczki najlepiej sprawdzą się na zewnątrz. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz tego, jakim budżetem dysponujemy. Plastik, czyli najpopularniejsze tworzywo sztuczne jest lekki i przede wszystkim tani. Najlepiej sprawdza się do rozsadzania sadzonek oraz tam, gdzie uprawia się jednocześnie wiele gatunków i nie zależy nam za bardzo na wrażeniu estetycznym.
Nowoczesne donice z plastiku najlepiej sprawdzają się na tarasach oraz balkonach. Trzeba jedynie brać pod uwagę, że ich odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne jest w pewien sposób ograniczona. Tego typu doniczki na balkon mogą pękać wystawione na duży mróz. Czasami zgubne jest też dla nich promieniowanie UV, które odbarwia tworzywo. Jednak mankamenty te rekompensuje niewysoka cena. W razie wystąpienia jakichś uszkodzeń można je łatwo wymienić.

Drugą grupą i poważnym konkurentem dla plastikowych pojemników są te wykonane z naturalnych materiałów. Do wyboru są tutaj donice ceramiczne, gliniane i z włókna szklanego. Każda z nich prezentuje się bardzo estetycznie i z pewnością oprócz właściwości praktycznych będzie też ozdobą miejsca, w którym zostanie ustawiona. Donice z gliny lub ceramiki mogą być wykorzystywane na zewnątrz i w środku budynku. Z pewnością jest to inwestycja na długie lata, a wybór wzorów i kolorów jest tak bogaty, że zależy tylko i wyłącznie od indywidualnego gustu.
Czy warto inwestować w donice ceramiczne?
Warto jednak mieć na uwadze, że rośliny mają swoje wymagania, które również trzeba uwzględnić wybierając do nich odpowiednie doniczki. W naczyniach ceramicznych ziemia szybciej wysycha. Trzeba zatem dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Mimo że nie zaleca się ustawiani tego typu naczyń na pełnym słońcu, to z powodzeniem można wykorzystać je w zacienionej części ogrodu lub na tarasie. Korzenie nie są w nich narażone na zaparzanie się, tak jak może mieć to miejsce w przypadku doniczek plastikowych. Z uwagi na elegancki wygląd doskonale nadają się jako donice do salonu.

Kolejną grupą są doniczki gliniane. Przez jakiś czas materiał ten odszedł w zapomnienie, ponieważ wyparł go powszechniejszy w użyciu plastik. Obecnie znowu wraca on do łask. Doniczki z gliny, czyli wypalanej i odpowiednio zabezpieczonej terakoty, produkowane są w naturalnych barwach. dla jednych będzie to plusem, dla innych zaś mankamentem. Zaletą gliny jest z pewnością jej zbawienny wpływ na korzeni roślin. Dobrze trzyma on wilgoć, przez co roślina może pobierać wodę w zależności od potrzeb. Doniczki z tego materiału są co prawda ciężkie, ale też bardzo stabilne. Dlatego tego typu produkty najchętniej wykorzystuje się na zewnątrz.
Donice z włókna szklanego wykańczane na wysoki połysk to dosyć nowoczesna propozycja. Występują podobnie, jak inne typu w różnych kształtach i rozmiarach. Możesz określić czy zdecydujesz się na osłonki, czy też typowe donice. Nie musisz też obawiać się, że materiał ten ulegnie uszkodzeniu, bo jest odpowiednio zabezpieczony.

Jak prawidłowo sadzić rośliny doniczkowe?
Równie ważny, jak wybór tworzywa jest sam sposób sadzenia roślin. Ma on wpływ na to, jak będą one rosnąć. W ziemi nie może być zbyt wilgotno, bo wtedy roślina zacznie gnić. Dlatego też konieczny jest drenaż, który pozwoli na równomierne rozprowadzanie wilgoci w doniczce. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko niżej – w warstwie drenażu, a korzenie będą dobrze napowietrzone.
Trzeba też uważać przy przenoszeniu rośliny do nowego miejsca. Należy ostrożnie wyjąć ją z pojemnika, tak aby nie uszkodzić korzeni. Dobrze jest też usunąć nadmiar starej gleby, bo z pewnością po długim czasie będzie ona pozbawiona już większości wartości odżywczych. To także dobrym moment, aby przejrzeć stanu korzeni i pozbyć się tych uszkodzonych i zbutwiałych.
Po zasadzeniu rośliny do nowej doniczki trzeba ją solidnie podlać. Świeżo przesadzone rośliny należy przez pierwsze dwa tygodnie chronić przed silnym słońcem, nie stawiać w przewiewnych miejscach, kilkakrotnie zraszać wodą i podlewać w tym czasie z góry, aby nie dopuścić do przywiędnięcia roślin. Dopiero gdy całość dobrze się ukorzeni będziesz miał pewność, że roślina poradzi sobie w każdych warunkach.